20/04/2026 0 Kommentarer
Foredrag v/psykolog og forfatter Anne Knudsen: 'Livet det er livet værd'
Foredrag v/psykolog og forfatter Anne Knudsen: 'Livet det er livet værd'

“Livet det er livet værd” er et livsbekræftende og underholdende foredrag om livet som senior ved Anne Knudsen, der er forfatter og pyskolog.
Foredraget tager afsæt i bogen af samme navn, skrevet sammen med hendes søn, Søren Valgreen Knudsen, som udkom på Kristeligt Dagblads Forlag i februar 2025.
Med afsæt i, at flere lever længere end nogensinde, sætter foredraget fokus på seniorlivet som en meningsfuld og ofte lykkelig fase. Der gives indblik i de psykiske, fysiske og eksistentielle forandringer, der følger med alderen – fra livsglæde og selvopfattelse til sygdom, tab og afhængighed.
Undervejs synges nogle af de sange, der er med i bogen: ”Om lidt bli’r her stille”, ”Lyse nætter” og ”Du som har tændt millioner af stjerner” blandt andre.
Kommentarer